SÖZ BİZDE OTURUMLARI

21. ANESTEZİ UZMANININ KİMYASAL, BİYOLOJİK VE RADYOAKTİF NÜKLEER OLAYLARDA YAPABİLECEKLERİ


Kılıç Ertuğrul Şehitkamil Devlet Hastanesi Gaziantep

Giriş: Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Nükleer (KBRN) olaylar etkilediği kişilerin solunum, kalp, deri, sindirim sistemi, böbrek ve kemik iliğini ölümcül düzeyde etkileyen durumlardır. En hızlı ve güçlü bir şekilde etkilediği organ sistemi solunum sistemi olup hızlı ve etkin hava yolu kontrol ile tedavisi çok önemlidir.

Tartışma: Müdahale ettiğimiz vakalar da kimyasal madde dağılımı klor, fosfor, mustard ve sarin olarak tespit edilmiştir. KBRN maruziyetin de akut dönemde ani ölümler hariç deri ve göz bulguları ön planda olsa da ilerleyen dönemlerde ciddi akciğer solunum sorunları, kemik iliği depresyonu ve elektrolit bozukluğu görülebilmektedir. Oluşan ve beklenen sorunlara ek olarak cerrahi müdahale gerektiren travmaya sahip bu hastaların ameliyathane ve/veya yoğun bakımda yakın gözlemi ve tedavisinin anestezi uzmanı tarafından yakından düzenlenmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Vakaların laboratuvar düzeyinde tanısı tedavimizin yönlendirilmesi için önemlidir. Bu konuda çözüm ortağımız Ankara halk sağlığı laboratuvarı ve Gülhane hastanesi KBRN temel bilim dalı olmuştur. Mustard bulaşı olan hastalar için 1986 yılında Dr kehle tarafından geliştirilen tedavi ilkelerinde değişiklik önerimizi ve daha önce var olmayan hastaların yoğun bakımdan taburcu edilme kriterlerini belirlediğimiz çalışmamız yayın olarak literatürde yer bulmuştur.

KBRN vakalarına müdahalede görev alan sağlık çalışanlarının kişişel koruyucu kullanmaları hayati önem taşımaktadır. Bu konuda personele düzenli eğitim verilmesi oluşabilecek sekonder bulaşı önlemek için gereklidir.

Sonuç: İlerleyen zamanda muhtemelen KBRN olayları artacaktır. Bugün için bizler devlet hastanesinde klinik çalışmalarda bulunmaktayız ancak akademik düzeyde ciddi bir boşluk bulunmaktadır umarım gelecekte bu boşluk ortadan kalkar.


21. ANESTEZİ UZMANININ KİMYASAL, BİYOLOJİK VE RADYOAKTİF NÜKLEER OLAYLARDA YAPABİLECEKLERİ


21. ANESTEZİ UZMANININ KİMYASAL, BİYOLOJİK VE RADYOAKTİF NÜKLEER OLAYLARDA YAPABİLECEKLERİ 

Bu konu için bir sunum dosyası bulunmamaktadır.