SÖZ BİZDE OTURUMLARI

25. HUNİMİ NASIL TAKTIM?


Uzm. Dr. Figen Demir Kardeş Özel Tüp Bebek Merkezi'nde anestezi uzmanı İşyeri hekimi/ ADANA

Anestezi asistanlığı zor bir süreçtir. Nöbetler, yoğun çalışma temposu, çömezlikte dâhi insan hayatıyla ilgili alınan büyük sorumluluklar, yoğun bakım hastalarının takibi, akademik ortamın verdiği ek stresler hepimizin ruhunda, kafasında çatlaklara neden olur. Yakın çevremiz bu değişimleri çalıştığımız ortamdaki anestezik gazlara yorsa da gerçek sebepleri ancak biz anestezistler biliriz!!

2007 yılında Gazi Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü'nden uzmanlığımı alarak gittiğim ilk görev yerim olan Batman'da, başkent ortamından çok farklı fizikî donanımlı, çok farklı bir kültüre ait yurdum sevgili insanına tek anestezi hekimi olarak hizmet vermeye çalışmak; anestezi ve hayata dâir öyle tecrübeler edindirdi ki bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Başkentten Batman'a atanıp ameliyathane koşullarını düzeltme çabalarım, aldığım birbirinden ilginç vakalarım, mecburi hizmet hekimi olarak yaşanan güçlükler, poliklinikte karşılaştığım hastalarımla doğu-batı kültürel çatışmaların kafamdaki mevcut çatlağı arttırmasıyla, 'hunimi taktım'.

İki yıldır nâm-ı diğer 'hunili doktor' olarak sosyal medyada kurduğum 13000 kadın hekim arkadaşımla güzel işler yapmaktayız. Çıkardığım kitap ve bundan sonraki planlarımdaki amacım bir anestezist olarak branşımızı, bir kadın hekim olarak Türkiye'de hekimlik yapmanın zorluk ve güzelliklerini herkese anlatabilmek ve 'Boneden huniye' doğru giden yolumdaki anestezi anılarımı herkese ulaştırabilmektir.


25. HUNİMİ NASIL TAKTIM?


25. HUNİMİ NASIL TAKTIM? 

Bu konu için bir sunum dosyası bulunmamaktadır.