SÖZ BİZDE OTURUMLARI

27. SERVİKAL BLOK UYGULAMALARINDAKİ TECRÜBELERİM


Fulya YILMAZ Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği

Giriş: 2008 yılında Anestezi uzmanı oldum. Zaman mecburi hizmet zamanıydı. Gittiğim hastanenin ilk anestezi uzmanıydım. Tüm vakalara genel anestezi uygulanan ameliyathanede, spinal iğne gördüm. Sordum bunlar ne için diye? Cerrah derin dokulara lokal anestezi yapmak için kullanıyormuş. Sonrasında ilk işim delikli yeşil yaptırmak oldu. Spinal anestezi ile hemoroid, KDS yaptım. Gazetede manşet oldum uyutulmadan anestezi yaptılar diye. O zamanlarda başlamıştı rejyonal anesteziyi rutin klinik uygulamalarıma yerleştirme çabalarım.

Tartışma: Sonrasında başasistanlık sınavıyla Eğitim Araştırma Hastanesine geldim. Karotis cerrahisi için hasta aldım ameliyathaneye. Daha önce hep genel anestezi ile almıştım. Burada ise konvansiyonel yöntemle servikal pleksus bloğu(SPB) yapıyorlardı. İzledim, okudum, öğrendim. Tamam landmark tekniği ile SPB yapabiliyordum. Toplantılara gidiyoruz, her yerde anestezide USG. O zaman USG ile tanışma maceramız başladı. Derken USG ve periferik bloklar ile ilgili 1 haftalık kurs açıldı. Hemen izin alıp kursa katıldım. Yatıyorum USG, kalkıyorum periferik blok. USG cihazımız olmalıydı. Radyolojinin eskilerine talip olduk. Eski bir USGmiz oldu. Tavuk budu, hindi budu başladım hergün çalışmaya. Neyse USG ile periferik blok yapmayı öğrendim ve rutinimize yerleştirdim. Bu seferde aklıma SPB USG kullanma fikri geldi. Karotis endarterektomilerde USG eşliğinde SPB (UE-SPB) yapacaktım. Okudukça terminolojinin içerisinde kaybolmaya başladım; çünkü USG’nin SPB kullanıma girmesiyle terminoloji de karışmıştı. Neyse okuyarak, araştırarak onu da çözdüm. Ardından kliniğimizde karotis endarterektomilerinde konvansiyonel yöntemle SPB yerine UE-SPB yapmayı yaygınlaştırdım. Bir yandan da SPB ile başka hangi tür olguları yönetebiliriz diye düşünüyordum, araştırıyordum. Genel cerrahi vakalarında uygulamaktı ilk amacım. Sonra genel cerrah arkadaşımla paylaştım düşüncemi. Önce hemitiroidektomi sonrası analjezi uygulaması yaptık. Sonra kendimizi USG eşliğinde yaptığım SPB ile video-asisted minival invaziv paratiroidektomi de bulduk.

Sonuç: Karotis endarterektomilerde uygulamak için yaptığım UE-SPB ile başlayan yolculuğuma; UE-SPB ile paratiroidektomiler, hemitiroidektomiler ve tiroidektomi sonrası analjezi uygulamaları ile devam ediyorum. Sırada kulak burun boğaz ameliyathanesinde kullanım neden olmasın? Coşkumuzun ve başarımızın sizlere de örnek olması dileği ile…


27. SERVİKAL BLOK UYGULAMALARINDAKİ TECRÜBELERİM


27. SERVİKAL BLOK UYGULAMALARINDAKİ TECRÜBELERİM  

Bu konu için bir sunum dosyası bulunmamaktadır.