SÖZ BİZDE OTURUMLARI

4. NEDEN ANESTEZİ? NASIL ANESTEZİ?


Uz.Dr.Ali İhsan Uysal Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Anestezi Ana Bilim Dalı

GİRİŞ
Anestezideki ilk günlerim tam şok durumu idi. Sağlık ocağındaki bir steteskop ile yapılan reçete hekimliği sonrası bir teknoloji üssünün içinde hastanın her türlü hemodinamik verisini anlık takip etmek bana çağ atlamak gibi gelmişti.
2. yıl asistanı olup yoğun bakım rotasyonumu tamamladıktan sonra kendime güven katsayım tavan yapmıştı. Artık hasta uyutup uyandırıyor. Hemodinamik verilerini takip edebiliyor. Entübasyon ve ekstübasyondan korkmuyordum.Rpt yapan bir hekimden, aranan ve yardım istenen bir asistana dönüşmüştüm. Gece-gündüz mavi kodlara koşuyor, etkin CPR sonrası bakım planlıyor, postop hastaların ağrı problemleri için PCA ayarlıyordum.
Hayatıma anlam katma arayışımda beklediğimin ötesinde “sınır tanımayan hekimler”(1,2) gibi olmayı isteyecek kadar farklı bir yeri olmuştu anestezinin ilk yıllarının.

TARTIŞMA
Asistanlık yıllarıma göre anestezi uzmanlarının mesleki ve hukuki sorumluluklarını(3) daha fazla önemsiyorum.Mesleği başındaki hekimlere karşı düşmanlığın arttığı,cinayetlerin işlendiği günümüz koşullarında poliklinik yapmıyor olmayı bir şans olarak değerlendiriyorum.Ama bu durumun şiddet sarmalından beni koruyacağından hiç emin değilim. Anesteziye ilk yılların heyecanının ötesinde daha soğukkanlı bakabilmeye ve eksiklerimizi görmeye çalışan bir uzman hekim olarak sürdürülebilir anestezi için önerilerim;
1)Anestezi uzmanı mutlaka bir hobi sahibi olmalıdır.
2)Ameliyathanenin sosyal imkanları artırılmalıdır.
3)Kadın anestezistlerin anne olduktan sonra işgücünden uzak kalmaması için bütün imkanlar kullanılmalıdır(4).
4) Çalışma saatlerimiz azaltılmalıdır. Anestezistler diğer branşlardan daha fazla stres altında çalışmaktadırlar(5,6).
5) Nöbet ertesi izin kullandırılmalıdır(7–9)
6) Anestezi uzmanları anestezi pratiğinden erken emekli edilmelidir. Yoğun iş temposu ve stres ileri yaşlarda ciddi sorunlar yaratabilir(10). Bu sebeple anestezi uzmanlarının deneyim ve bilgi birikimlerini paylaşabilecekleri stres faktörünün azaltıldığı yeni yollar bulunmalıdır.
7. Sanal zeka araçlarının aestezi pratiğine girişinin adım sesleri (11,12) şimdiden duyulmaya başlandığı günümüzde yeniliğe açık branşımızın yeniliğe açık uzmanları olmalıyız.
8) Mezuniyet sonrası eğitim:TARD’a bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir.

SONUÇ
15.yüzyılda Anadolu modern anestezi uygulamalarına tanıklık etmiştir(13).Anadolu’nun bugünkü anestezistleri olan bizlerin de tarihten aldığımız bu güçle çok daha büyük işler başaracağımıza inanıyorum.


4. NEDEN ANESTEZİ? NASIL ANESTEZİ?


4. NEDEN ANESTEZİ? NASIL ANESTEZİ? 

Bu konu için bir sunum dosyası bulunmamaktadır.