Türk ve Alman Anesteziyoloji ve  Yoğun Bakım Çalışma Grubu - Almanya Burs Programları

Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu - Almanya Burs Programları

Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu, Almanya Burs Programları Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu Burs Programları 2018 yılında da devam etmektedir.


Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu Burs Programları


Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) ve “Deutsche Gesellschaft für Anaesthesiologie und Intensivmedizin” (DGAI – Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Derneği)’nin şemsiyeleri altında “Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu” tarafından yürütülen anesteziyoloji ve yoğun bakım konusunda farklı burs programları bulunmaktadır. Bunlar;

1. Nöroanestezi “Fellowship” Programı
"Neuroanesthesia Fellowship Programm" adlı burs programı Almanya'da Hannover kentinde Prof. Dr. M Bauer'in şefliğinde Nordstadt Krankenhaus-Anestezi ve Yoğun Bakım Kliniği''nde 2 ay süre ile nöroanestezi ve yoğun bakım konusunda mesleki deneyim kazanmaya, bilgi ve görgü arttırmaya yönelik bir burs programıdır.
Bu burs programı 1995 yılında Prof. Dr. J-P Jantzen tarafından başlatılmış olup, bugüne kadar 70’ye yakın meslektaşımız yararlanmıştır ve hala devam etmektedir.

2. “Turkish - German Travel Research Grant” Programı
 İki farklı program içeriyor.
a. Meslektaşlarımız 2003 yılından bu yana, başta Aachen olmak üzere Almanya’nın farklı kentlerinde bu burs programına katılmışlardır. Yeni dönemde katılacaklar çoğunlukla Almanya''nın Aachen kentinde “RWTH - Universitaetsklinikum“ hastanesindeki Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Kliniğinde 6 aylık süre boyunca ağırlıklı olarak deneysel projelerin oluşturulmasında ve proje çalışmalarında aktif olarak yer alacaklar, ayrıca klinik olarak bilgi ve görgülerini de arttırılabileceklerdir.
b. İki haftalık bu kısa program ise meslektaşlarımızın Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım konusunda klinik ve preklinik araştırma modelleri ve olanakları hakkında bilgi ve görgülerini arttırmaları amacıyla planlanmıştır. Bu program ile hem Türkiye, hem de Almanya’dan diğer ülkeyi ziyaret etmek isteyen meslektaşlarımıza bir fırsat sunulmaktadır.

Bahsedilen burs programları;

  • Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda uzmanlığını almış veya son yılında araştırma görevlisi olan,
  • Bu programlara katılabileceği görevli olduğu kliniğin Anabilim Dalı Başkanı veya Klinik Şefi tarafından onaylanmış,
    İyi derecede tercihen Almanca ya da İngilizce bilen adaylar için planlanmıştır.
  • Her üç burs programı süresince katılımcıların temel ihtiyaçlarını (kalınacak yer, ulaşım, yemek gibi) karşılamak üzere bir miktar maddi destek sağlanmaktadır.

Önümüzdeki dönemler için başvurularınızı bekliyoruz. Burs programları ile ilgilenen meslektaşlarımız daha ayrıntılı bilgi almak için sude@uludag.edu.tr adresine başvurabilirler.


Prof. Dr. Suna Gören

Türk ve Alman Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Çalışma Grubu,
Türk Yönetim Kurulu Başkanı
 


Başvuru:
Prof. Dr. Suna Gören
Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi
Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD
Görükle Yerleşkesi
16285 Nilüfer/ BURSA

Tel: 0 224 2953130
Faks: 0 224 4428958
E-posta:sude@uludag.edu.tr