20.Uygulamalı Düşük Akım Anestezi Kursu -Trabzon Kursumuzun Ardından…

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) eğitim faaliyetleri kapsamında 07.01.2023 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalının ev sahipliğinde “Uygulamalı Düşük Akım Anestezi Kursu” gerçekleştirildi.

TARD Başkanı Prof. Dr. Meral Kanbak “Uygulamalı Düşük Akım Anestezi Kursu, derneğimizin eğitim faaliyetlerinden bir tanesi. Bu kursu daha önce Mersin, Konya, Gaziantep gibi Türkiye’nin değişik illerinde gerçekleştirdik. Bu kapsamda Uygulamalı Düşük Akım Anestezi Kursu’nun 20. sini rekor bir katılım ile Trabzon’da gerçekleştirmiş olduk. Bu kursumuz tamamen ücretsiz olup derneğimiz tarafından finanse edilmektedir” dedi.

Kurs koordinatörü ve TARD 2. Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Erdem de “Anesteziyoloji uzman ve araştırma görevlilerinden oluşan 85 kişilik katılım ile Trabzon kursumuzu gerçekleştirdik. Erzurum, Rize, Giresun ve Sivas başta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinden kursa katılım vardı. Toplantıya konuşmacı olarak Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan 6 öğretim üyesi katıldı. Öğleden önce teorik dersler anlatıldı. Kursun daha verimli ve bilgilerin daha kalıcı olması için öğleden sonra ise bizzat kurs veren hocalarımız tarafından Farabi Hastanesi ameliyathanesinde uygulama yapıldı. Düşük akım anestezi uygulaması; hasta güvenliğini ön planda tutan, ameliyatlarda anestezi maliyetlerini ciddi oranda düşüren ve anestezik gazların çevreye verdiği zararı (çevre kirliliğini) önemli oranda azaltan bir anestezi uygulamasıdır.” Açıklamasını yaptı.

KTÜ Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı ve TARD yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Hülya Ulusoy ise bu toplantının Trabzon’da gerçekleşmesinden çok memnun olduklarını, kliniklerinde bu uygulamanın çok heyecan yarattığını ve kursun ardından düşük akım uygulamasına geçtiklerini ifade etti. Başta TARD başkanı Prof. Dr. Meral Kanbak hocaya, kurs koordinatörü Prof. Dr. Ali Fuat Erdem hocaya ve diğer ders anlatan hocalara çok teşekkür etti.