14. Asistan Okulu

Sayın meslektaşlarım;

Daima eğitimi önceleyen ve meslektaşlarının mesleki ve bilimsel yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen TARD’ın bu konudaki önemli faaliyetlerinden biri de Asistan Okulları’dır.

TARD Asistan Okullarının temeli TARK 2014 ve TARK 2015’te kongreye davet edilen asistanların katılımıyla 4 oturum halinde gerçekleştirilen Geliştirme Kursları’nda atılmış, sonraki yıllarda müstakil Asistan Okulları halini almıştır. TARD, Asistan Okullarını pandemi döneminin zor koşullarında dahi ara vermeksizin sürdürmüş, bu dönemde yapılan 6 Asistan Okulu’nu on-line olarak gerçekleştirmiştir.

TARD 2023 – 2025 Dönemi Yönetim Kurulu olarak, yeni bir formatta, daha geniş katılımlı Asistan Okulları düzenlemek suretiyle, asistanlarımızı alanında yetkin eğitici hocalarıyla bir araya getirerek eğitimlerine katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla düzenlediğimiz ilk asistan okulumuz olan TARD 13. Asistan Okulu’nu 240 asistan ve 54 eğitici katılımı ile Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

Asistan Okullarımızın yeni formatında katılımcı asistanlarımızı kıdem durumlarına göre gruplandırmayı uygun bulduk. Asistan Okullarımız prensip olarak ilgi çekici bir konu ve konukla gerçekleştirdiğimiz Açılış Konferansıyla başlıyor. Daha sonra tüm asistanlarımızın katılımıyla, mesleki gelişimlerine ve kariyer planlarına son derece katkılı “Anesteziyologlar için Hukuk ve Mevzuat” ve “Kariyer ve Gelecek” oturumlarını gerçekleştiriyoruz. İkinci ve üçüncü günlerde Asistan Okulumuz, 1, 2 ve 3. Yıl asistanlarımızın katılacağı “Temel Asistan Okulu”, 4 ve 5. Yıl asistanlarımızın katılacağı “İleri Asistan Okulu” olarak iki ayrı salonda eş zamanlı oturumlarla gerçekleştiriliyor. Baştan sona eğiticilerimizle asistanlarımızın her platformda bir arada ve iletişim halinde bulunmalarını sağlayarak daha dinamik, akıcı, probleme dayalı ve çözüm odaklı yaklaşımla sürdürdüğümüz Asistan Okullarımızda konu seçimlerimizi de amacına uygun biçimde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Aynı zamanda ülkemizin çeşitli illerinden gelen asistanlarımız, kaynaşmalarına ve mesleki ilişkilerini geliştirmelerine imkân sağlayacak biçimde organize edilen sosyal etkinliklerde de eğitici hocalarıyla bir arada bulunuyorlar.

14. Asistan Okulumuz, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde, 17 – 19 Mayıs 2024 tarihlerinde Konya’da, 13. Asistan Okulu kapsamı dışında kalan eğitim kurumlarından asistanlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecektir.

14. Asistan Okulumuz kapsamında olan Eğitim Kliniklerinin mevcut asistan sayılarını esas alarak belirlediğimiz kontenjanlarıyla ilgili olarak Anabilim Dalı Başkanları ve Eğitim Sorumluları ile kısa zamanda iletişim kurulacak ve belirlenen asistanlarımızın katılımıyla ilgili işlemler yürütülecektir.

TARD 14. Asistan Okulu Temel Eğitim programına ulaşmak için tıklayınız

TARD 14. Asistan Okulu İleri Düzey Eğitim programına ulaşmak için tıklayınız 

Cumhuriyetimizin 100. Yaşını geride bıraktığımız güzel bir Konya baharında, bilimin aydınlığında, bilgiyi paylaşmanın heyecanını birlikte yaşamak dileğiyle… 

TARD Yönetim Kurulu