TARD’ın AYAK İZLERİ KIRGIZİSTAN’daydı…

TİKA desteği ile bir dizi bilimsel faaliyette bulunmak üzere TARD adına Kırgızistan’a giden ekibimiz yurda döndü.

TARD Başkanımız Prof. Dr. Ali Fuat ERDEM başkanlığında ülkemizin çeşitli üniversitelerinden 6 öğretim üyesi ve Kırgızistanlı 2 asistan ve 2 uzmanımızdan oluşan eğitim takımımız ilk gün Bişkek Büyükelçimiz Sayın Ahmet Sadık DOĞAN, TİKA Kırgızistan Koordinatörümüz Sayın Mehmet BODUR ve Kırgız – Türk Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan CEYLAN’a protokol ziyaretlerinde bulundu.

TARD ve Kırgızistan Anesteziyoloji Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen Ultrason Kılavuzluğunda Rejyonal Anestezi Kursuna, Kırgızistanlı 80 meslektaşımız katıldı. Teorik bilgilerin paylaşıldığı yarım günlük oturumun ardından, 4 grup halinde canlı mankenler üzerinde sono-anatomi eğitimleri gerçekleştirildi. Sonraki gün de eğitim takımımız yine gruplara ayrılan kursiyerlerle birlikte, farklı hastanelerde hazırlanmış olan hastalar üzerinde doğum analjezisinden nöroaksiyel bloklara ve periferik sinir bloklarına kadar birçok işlemi gerçekleştirdi. Eğitim takımımız, aynı tarihlerde Bişkek’te gerçekleştirilen ve aynı zamanda paydaşı bulunduğumuz 4. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresine katıldı. Kongre kapsamında hocalarımız tarafından, Kırgızistanlı meslektaşlarımızın da katılımıyla Ortopedik Anestezi ve Ağrı Yönetimi konulu TARD oturumu gerçekleştirdi.

Yoğun bir tempoda, verimli ve katkılı bir şekilde sürdürülen derneğimizin Kırgızistan’daki bilimsel faaliyetleri meslektaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılandı. Aynı zamanda organizasyona katkı sağlayan Türk ve Kırgız paydaşlarımızla geleceğe yönelik bilimsel ve akademik iş birliklerinin temelleri atıldı.